Cziora – Piekarnia Gruzińska

Jestem taki szczęśliwy! Trzysta metrów od mojego domostwa, w dawnych pawilonach, otworzyła się niedawno gruzińska piekarnia! Te pawilony przy ulicy Białówny mają pecha do nowych biznesów, choć to miejsce z ogromnym potencjałem dla takich małych, oryginalnych biznesów. Kiedyś marzyłem, żeby ktoś zrobił w tym miejscu coś na kształt warszawskich pawilonów na tyłach Nowego Światu. Kilkanaście małych knajpek, każda w innym klimacie. Nikt niestety na razie na to nie wpadł.

Jak na razie piekarni Cziora nie grozi bankructwo, bo kiedy tamtędy codziennie przejeżdżam, do tego małego lokaliku ustawia się kolejka amatorów przede wszystkim fenomenalnego chleba puri. Jest to doskonały w swojej prostocie, drożdżowy wypiek w kształcie płaskiego równoległoboku. Panowie Gruzini pieką te chleby na bieżąco, przez cały dzień, w glinianym piecu nazywanym tam „tone”. Genialne w swojej prostocie, bo składające się tylko z pszennej mąki, drożdży, wody i soli, ciasto, gruzińscy mężczyźni przyklejają do wnętrza pieca i czekają, kiedy odpadnie. Wtedy puri jest gotowe. Gorące, miękkie, puszyste, lekko ciągnące się. Genialne.

Dość powiedzieć, że zdradzam od tygodnia wydawało mi się, że doskonałe, chleby wiejskie z Kraski, dla tych gruzińskich, doskonalszych o stokroć, puri. Jem je zazwyczaj bez niczego, jeszcze w krótkiej drodze do domu. Po prostu odrywam kawałek i wpieprzam. Puri doskonale smakuje też jako dodatek do zup, pasują do niego też pasty w rodzaju ukraińskiego sosu krasnodarskiego lub kaukaskiej adżiki.

Poza chlebami, można przepiękną, miłą, gruzińską ekspedientkę, poprosić oczywiści o chaczapuri z serem, o lobiani z fasolą albo kubdari z mięsem. Można nie mieć dziesięciu czy dwudziestu groszy do rachunku. Można poczuć się jak w Gruzji, ponoć najbardziej gościnnym kraju na tej planecie. To rzeczy, które w takiej prowincjonalnej, gnuśnej mieścinie, jak Białystok, są przez cały czas wyjątkiem, egzotyką, ewenementem. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s