Jurowiecka

Genialny proces likwidacji przestrzeni wolnego handlu w samym centrum Białegostoku obserwuję z ambiwalentnymi uczuciami fascynacji i nostalgii. Pamiętam tę przestrzeń między ulicami Piłsudskiego i Jurowiecką jako dziką dżunglę składanych domowniczo straganów, budek, stoisk z pieczywem, warzywami, mięsem, nabiałem, mydłem i powidłem. Dżunglę, w którą – gdy w nią wszedłeś – to potem nie wiedziałeś, gdzie wyjdziesz – czy gdzieś w okolicach Sex Shopu na Jurowieckiej, czy przy przystanku na Piłsudskiego, czy przy obitych srebrnym materiałem rurach ciepłowniczych, po których można było wejść bez biletu na mecz Jagiellonii.

Teraz szczątkowe pozostałości handlarzy gnieżdżą się gdzieś przy domorosłym biurowcu Gazety Wyborczej. Musi ci wystarczyć te kilkadziesiąt kroków, aby poczuć klimat tamtego targu w samym centrum miasta. Kupujesz czosnek, grzyby, cebulę albo domowy chrzan i z niepokojem patrzysz na buldożery i dźwigi siedleckiego konsorcjum, robiącego z Jurowieckiej białostocki down-town.

DSC02593

Reklamy

3 komentarze do “Jurowiecka

  1. Likwidacja rynku na Jurowieckiej to jedna z najdziwniejszych decyzji naszego miasta. Rozumiem chęć stworzenia „europejskiego” centrum miasta, ale z drugiej strony – czy nie jest przypadkiem tak, że większość miast powraca właśnie do tego typu aktywności? Nawet, jeśli nie powraca rzeczywiście, to tęskni za takim sposobem wzbudzania poczucia wspólnoty mieszkańców? A przede wszystkim – po co odgradzać się od tak długiej tradycji na rzecz stworzenia czegoś nowego, dokąd mieszkańcy nie będą chodzić po domowe ogórki kiszone czy własnoręcznie zerwane w przydomowym ogródki patisony, ale po ubrania, jakich setki proponują istniejące już w mieście sieciówki albo na seans mainstreamowego filmu, równie kiepskiej jakości?

    (pytania retoryczne, bo przecież odpowiedź ze strony „miasta” jest oczywista)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s