Łomża

Zapominam powoli miejsca, do których tyle razy przyprowadzał mnie ten szwędaczy instynkt – kapryśny, intuicyjny, zmienny. Trasy, które znałem jak swoją własną kieszeń, zostały wyremontowane, przerobione na autostrady, a wokół nich postawiono domy, sklepy i fabryki, których wcześniej nigdy nie mijałem. Znałem na pamięć każdy kilometr ósemki – każdy bar, każdą stację benzynową, każdy jej zjazd i rozjazd. Brzydki kościół w Jeżewie, dziwny przejazd przez tory za Mężeninem, dyskotekę w Zambrowie, bar dla tirowców gdzieś w okolicach Szumowa, most w Wyszkowie i niekończący się pochód świateł od Marek aż do Wileńskiej.

Zawsze lubiłem też jeździć do Łomży. To miejsce jest kwintesencją mazowieckości, ze swoją drobnoszlachecką dumą przemieszaną z wulkanem kompleksów. Piękna skarpa nad Narwią, a potem przejazd przez miasto, które dosłownie odwraca się od swojej miejskości. Rynek i starówka straszą pustką, a życie toczy się w okolicach molochowatego dworca autobusowego z cały, dworcowym arsenałem budek z hot-dogami, kiosków i ogólnego syfu, McDonaldsa i stacji benzynowej. A tuż obok jest właściwie już wiejski targ, na którym handluje się kapustą, jajkami i mlekiem prosto od krowy.

Uwielbiam Łomżę i jest to uczucie niepopularne, bo Łomży nie lubi nikt. Nie lubią jej łomżynianie, zapatrzeni w Warszawę, wzgardzają warszawiacy, nienawidzą białostoczanie. Wyobrażam sobie to miasto właśnie teraz, o tej porze roku, kiedy w parku Ludowym uczniowie pobliskiego liceum rzucają w siebie kasztanami. Ze szkoły muzycznej dobiegają gamy grane na średnio nastrojonym pianinie, a chłopcy w beemkach zagłuszają te fałsze jakąś bezpretensjonalną łupanką z podbitymi basami. Z dworca autobusowego rozklekotane autobusy pospiesznie rozwożą ludzi do pobliskich wiosek. Jest popołudnie, Łomża, tak samo jak zwykle.

DSCF1945

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s