Tarnobrzeg

Wielowymiarowość świata przejawia się w jego wielowarstwowej strukturze, przypominającej płyty tekttonicze albo układ poszczególnych wartstw kemowego ciastka z truskawkowym nadzieniem. Podróż, szczególnie ta powortna, do miejsca, które odkryło przed wędrowcem swoje centra i manowce, to ciekawskie odkrywanie kurzu na powierzchniach, które się kiedyś widziało, wąchało, dotykało, jadło, lizało. Ten kurz czasu przykrywa wszystko – tamte rzeki, które od tego czasu zdążyły mienić bieg, te restauracje i bary o inych nazwach i innym asortymencie, te już nie brukowane ulice, te już nie zwykłe, ale oświecowone świecowymi nabberami neonów. Warstwy zapominania przykrywają także ludzi, jak łuszcząca się skóra na rękach i piętach, jak słoje dorastających co roku i kilka milimetrów brzozy drzew.

W tarnobrzeskim rynku, okrytym całymi wieczorami ciemnością, rynku ani ładnym ani brzydkim, ani wielkim ani dużym, w miejscu gdzie powinien znajdować się ratusz, jebie prostu w oczy adresywny żółty szyld „Biedronki”. Światło z tego miejsca oświetla cały rynek, a z tej jasnej groty wychodzą i wchodzą, jak z betlejemnskiej stajenki, zadowoleni ludzie z zakupami, by po chwili znikać w zakamarkach drukondygnacyjnych kamienic, krętych uliczkach w różne strony.

Jaki ślad pozostanie po mojej kilkugodzinnej wizycie w Tarnobrzegu? Czy tej lśniący bezczelnie, dominujący wszystko neon, będze tą warstwą, która przyćmi brudny hotel w kształcie statku pirackiego, gdzie nocowałem, pizzerię, gdzie pijani chłopcy pokazywali kelnerkom swoje małe spocone  fiuty i blade owłosione tyłki? Księgrnię, w której coś kupiłem, choć nie wiem co? Telefon, który wykonałem do bardzo ważniej osoby, choć już nie pamiętam, z kim wtedy rozmawiałem?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s