Decyduję się po latach znowu posłuchać pierwszej płyty Partii

Kolejna przeprowadzka i sprzedaż  Toyoty, a wszystko w ciągu zaledwie kilku krótkich jesiennych dni. Szukam na internetowych aukcjach auta z duszą i bez elektroniki, selekcjonuję znowu książki na te do przeczytania, do zapomnienia i przypominania. W starym jamniku Philipsa siedzi nie odtwarzana od lat, zakuzona pierwsza kaseta Partii, z którą spędzałem kiedyś nocne wycieczki autobusami po mieście. A gdzieś w Puszczy Augustowskiej tego lata, w trakcie spaceru nad jezioro, J. zadał zagadkę, w jakiej piosence pojawia się fraza „anteny trzypiętrowych bloków”. A ja wtedy przypomniałem sobie, jak znajomy fotograf K.D. opowiadał mi o sesji z Lesławem, na którą umówili się w mieszkaniu wokalisty Partii, gdzieś przy Rondzie Babka, na dziesiątym piętrze z widokiem na Arkadię. K. jest moim przyjacielem z dzieciństwa, mieszkaliśmy trzy kroki od siebie, ja przy Palmowej, on przy Gajowej. I jak rozmawialiśmy o tych zdjęciach dla Lesława, to choć obaj byliśmy już coś po studiach, czuliśmy, że Lesław zdradził nasze osiedlowe ideały. Bo gdzie to boisko, gdzie place zabaw, gdzie „błękit nieba przeszywają samoloty”?

Nie powinieneś przywiązywać się do ludzi, a już szczególnie nie powinieneś przywiązywać się do przedmiotów i starych piosenek. Żadnych sentymentów wobec miejsc, które okazały się ważne, unikaj wszelkich silnych uczuć wobec kobiet, wobec rodziny, wobec samego siebie. Nie powinieneś wzruszać się na czarno-białych filmach i – zrozum to raz na zawsze – staraj się zapomnieć o wszystkim, co było godne twojego zaangażowania, troski i pamięci. Wtedy na pewno przetrwasz.

Reklamy

5 komentarzy do “Decyduję się po latach znowu posłuchać pierwszej płyty Partii

  1. bóg raczy wiedzieć (może szatan, sam już nie wiem etc.), jak się tu logowałem do komentarzy, gdy jeszcze się nie znaliśmy. w moim pokoleniu i okolicy mojego osiedla najważniejsze przygody były z kasetą „Dziewczyny kontra chłopcy”. A, i dobry tytuł noty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s