Siódma piosenka o jesieni jest o potencjalności

W jednym z pierwszych wierszy Czesława Miłosza jest zachwycający fragment poświęcony porankom.

Niebo pękało o świcie, ukazując bezwstydne mięso słońca. / Ziemia, poryta tunelami, wstrząsana dreszczem pierwszych pociągów, syczała.

Kłopoty ze snem mają jedną wielką zaletę. Zasypianie i wybudzanie się co kilkadziesiąt minut oznacza bardzo intensywne przechodzenie z jawy, wprost w fazę REM. Wtedy marzenia senne są najbardziej intensywne i dojmujące, a granica między świadomością a jej brakiem właściwie umowna.

Wtedy wszystkie „gdyby” są blisko i o świcie wszystko dokładnie pamiętam. Wtedy sny są bardzo blisko aktualnych przeżyć i myśli. Bezsenność ma swoje dobre strony.

Kiedy budzisz się co kilkanaście minut, kilkadziesiąt razy w ciągu 4 godzin snu, wejście w lucid dreaming jest właściwie tylko kwestią chęci. To żadna magia ani ezoteryka, świadome śnienie to czysta fizjologia i bardzo pouczające doświadczanie swojego ciała. Leśmian nazwał Dusiołkiem tego pana, który przychodzi w momencie, kiedy się zasypia, a świadomość zapomina się wyłączyć. Mięśnie klatki piersiowej i przełyku wiodczeją, wchodząc w stan odpoczynku, a zasypiający czuje, jakby był przyduszany. Należy zaprzyjaźnić się z Dusiołkiem.

Od „gdyby” do tej bardzo namacalnej cielesności jest bardzo blisko. Pamiętam, jak którejś zimy, kilka lat temu, jeździłem mroźnymi świtami do pracy, dwieście kilometrów krajową „ósemką”. To była naprawdę mroźna zima, a ta droga, pełna tirów, ma może dwa prawdziwe zakręty. Dwieście kilometrów prostej asfaltowej nitki. Uwielbiałem wstawać o czwartej, mijać tiry na tej oblodzonej, pełnej kolein drodze, by na ósmą być w biurze na Fredry, a potem wracać w nocy tą samą trasą, kłaść się o dwudziestej trzeciej na swoim materacu, by następnego dnia powtórzyć ten sam rytuał. To było fizycznie ciężkie, ale nadawało życiu sens i cel. Nie było nad czym się zastanawiać, a zasypiało się w ciągu kilkunastu sekund. I o niczym się nie śniło.

Reklamy

2 komentarze do “Siódma piosenka o jesieni jest o potencjalności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s