Może nie dziś, nie jutro, ale wkrótce – i to przez całe życie

Plik:Casablanca, Trailer Screenshot.JPGNie ma większego filmu o rozstaniach i powrotach niż „Casablanca” Michaela Curtiza. Niewiele jest większych przyjemności od oglądania wielkich filmów pod gołym niebem. Dzisiaj, za osiem złotych będzie można obejrzeć Bogarta i Bergman w miejscu, które jeszcze kilka lat temu było rozklekotanymi deskami, gdzie studenci uniwersytetu i licealiści „Jedynki” pili tanie wina rozmawiając o dziewczynach.

Mimo hollywoodzkiego rozmachu, polityki, historii i wojny jest to historia wręcz intymna, nieoczywista. Taka, że nie wiesz, co myśleć. O tym, że można kochać i nie tęsknić i o tym, że można nie kochać tęskniąc. Humphrey Bogart – mężczyzna, który poświęca miłość pięknej kobiety wyłączne ze względu na zasady, który popada w nieszczęście na własne życzenie i podejmuje decyzję, która jest najlepszą z możliwych, choć jednocześnie rujnuje życie kobiety, która go kocha. Każdy mężczyzna powinien obejrzeć ten film i każdy powinien wyjść wzruszony.

„Maybe not today, maybe not tomorrow, but soon and for the rest of your life.” – mówi Bogart do Bergman w jednej z ostatnich scen tego filmu. Rozstanie przenika nadzieja na ponowne spotkanie, a obietnica zlewa z odmową.

A tę piosenkę zagrał kiedyś mój przyjaciel A. na Otrycie anonsując ją jako najpiękniejszy wiersz o odmowie. Potem znalazłem go w internecie z obrazkami tego wielkiego filmu.

Szykujmy się na wieczór wzruszeń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s