Nawet koty marzą o lataniu (Das ist für die Katze)

The really great thing about cats is their endless variety. One can pick a cat to fit almost any kind of decor, color, scheme, income, personality, mood. But under the fur, whatever color it may be, there still lies, essentially unchanged, one of the world’s free souls.

Eric Gurney

Z tego, co mi wiadomo, mózg koci bardziej przypomina ludzki, niż psi. Co z tego, skoro z kotem tak ciężko jest się dogadać? Mieszkałem chyba z trzema prawdziwymi kotami i nasze relacje zawsze były bardzo skomplikowane. Być może dlatego, że we mnie różni ludzie odkrywali najczęściej kocie cechy, kocie oczy, kocie wszystko. A koty z kotami dogadują się raczej trudno.

W kocie zawsze fascynowała mnie jego niejednoznaczność. Ambiwalencja polegająca na tym, że z jednej strony wydaje się być kot istotą niezwykle pragmatyczną, by nie rzec – egoistyczną i interesowną. Kot z rzadka zwykł jest robić ci przysługę, jeśli nie ma w tym interesu. Wychodzi kiedy chce, wraca kiedy mu się podoba. Jak jest mu zimno, przytula się do ciebie i mruczy, jak gorąco, po prostu bez patrzenia ci w oczy idzie we własnym kierunku. Kot nie jest zdolny do poświęceń, kota nie da się wychować.

Ale przecież to tylko pół prawdy o kocie. Mimo swej niezależności i tego irytującego niemal zawsze egotyzmu, kot jest chyba najbardziej tajemniczym zwierzęciem, jaki stworzyła ewolucja. Tak jak pies ma wszystkie swoje emocje, całe swoje serce wypisane na pysku, tak kot skrywa zawsze więcej, niż pokazuje. Datego tak trudno go rozumieć, tak trudno z nim żyć.

Więc, mimo iż kot jest zwierzęciem trzymającym się ziemi wszystkimi pazurami i jak próbujesz go od niej oderwać, może cię podrapać, to tak naprawdę uważam, że marzy o lataniu. I trzeba mu na to pozwolić.

[pomyślałem o tym patrząc na moje dwie suki wylegujące się w przedpokoju po rajskim dla nich pobycie na wsi i o tym, że wyłącznie przypadek spowodował, że to je wzięliśmy do siebie, i one z nami zamieszkały, a nie jakiś na pewno przemiły kocur ze schroniska, który tego dnia już czekał na nasz przyjazd]

Reklamy

1 komentarz do “Nawet koty marzą o lataniu (Das ist für die Katze)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s