Górzno

Kilkugodzinne wizyty w nowych miejscach nie dają prawa do wypowiadania się o tych miejsach w sposób pozbawiony wątpliwości. Z takich krótkich podróży, wakacyjnych szwędactw, przywozi się jednak coś nie mniej cennego: pojedyncze, nieuporządkowane wrażenia, szybkie, ale głębokie obrazy, pojedyncze widoki.

Wjazd do Górzna jest spektakularny. Najpierw trzeba z pięćset czterdziestki czwórki łączącej Lidzbark z Brodnicą skręcić w lewo, a potem wijącą się wśród jezior i lasów drogą przejechać jeszcze kilkanaście kilometrów. Chwilami ma się wrażenie, że to góry. Z nieomal serpentynowych zakrętów co chwila widać po lewej stronie Jezioro Górzneńskie. Położone w dole, otoczone lasami, niebieskie, jest absolutnie cudowne.

Wjeżdżając do Górzna ma się wrażenie, jakby to było miasto śródziemnomorskie. Wąskie uliczki prowadzące do sennego rynku otoczone są białymi, niskimi budynkami z gankami wprost na ulicę. Na tych gankach przesiadują mieszkańcy, ospale patrzący za z rzadka przejeżdżającymi autami. Położenie tego zamieszkałego przez około tysiąc mieszkańców miasteczka powoduje swoisty społeczny mikrokosmos. Po jednej stronie rynku – sklep spożywczy ze stolikami na zewnątrz. Starcy siedząc przy tych stolikach obserwują niewielki ruch, popijając lokalnego Kasztelana. Po drugiej stronie rynku – kościół na niewielkim wzgórzu. Pomiędzy tymi dwoma biegunami fontanna, drewniana scena i niewielki skwerek. Żadnej knajpy, kilka sklepów z używaną odzieżą, których pracownice stoją przy wyjściu, paląc papierosa. Niemal rozkoszna senność.

Aby dojść do Jeziora, należy pójść ulicą Freta, obok kościoła, a następnie skręcić w lewo, mijając Jezioro Młyńskie. Kilkaset metrów w dole jest bardzo starodawne, urocze kąpielisko, kilka pensjonatów agroturystycznych.

Jestem absolutnie oczarowany Górznem. Stanowi ono ekstrakt tego, co najlepsze w polskiej prowincji. Znakomite miejsce, aby się nudzić, marnować czas, żyć bez zegarka i bez pieniędzy.

Reklamy

2 komentarze do “Górzno

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s