Współczesny kwintet zgiełku

Ludzie wydają się ciekawi do momentu, kiedy nie zaczniesz z nimi rozmawiać. Magia dużego, anonimowego zgromadzenia zazwyczaj upada, kiedy ci ludzie przestają być anonimowi. Kiedy okazuje się, że ci mili ludzie słuchający z tobą muzyki, pijący piwo i uśmiechający się do siebie, okazują się nie przypominającymi nikogo znajomego starymi znajomymi, kolegami z pracy, studentami i kogo tam jeszcze można sobie pomyśleć. Jeszcze gorzej, kiedy nieznajomi, sprawiający wrażenie miłych i inteligentnych już po pierwszych słowach po zapoznaniu sami skutecznie obalają to wrażenie.

Dlatego należy docenić wartość tego, co pewien niezły kapłan i dużo gorszy poeta nazwał „ludźmi ze ściany wieczoru”. Wczoraj, podczas koncertu Contemporary Noise Quintet orkiestra publiczności grała nie gorzej niż zespół. Publiczność była rozgadana, muzyka stanowiła tło dla dobrej atmosfery. Wszystko grało, kiedy muzykę, publiczność, papierosowy dym i wysoką temperaturę traktowało się jako całość. Przed sceną publiczność na krzesłach, sofy okupowane były przez półleżących, poprzyklejanych do siebie jak sardynki w oleju słuchaczy. Dużo dobrze ubranej młodzieży, sporo chłopaków w garniturach i dziewcząt w pilsowanych spódnicach. Na scenie pulsujący, transowy jazz z wiodącymi saksofonem i trąbką, brzmiący trochę bałkańsko, ale bardziej komedowo. Bardzo gęsta atmosfera, odrobinę taka, jak w imprezowych scenach „Niewinnych czarodziejów”. Zgromadzeni stanowili niezwykle barwną, udaną ścianę wieczoru. Nie sądzę, aby ten zdolny kapłan i mniej zdolny poeta wymyślił ludzi ze ściany wieczoru w podobnych okolicznościach, prawdopodobnie po prostu jazz pobudza te same ośrodki w mózgu co traktaty Świętego Jana od Krzyża.

Reklamy

1 komentarz do “Współczesny kwintet zgiełku

  1. CNQ ja bardzo, a w takiej atmosferze pewnie jeszcze bardziej. „Niewinni czarodzieje” – jeden z moich filmów życia. Z resztą zgadnij kto napisał coś takiego w grudniu 2006 roku: „Gdyby Krzysztof Komeda żył i grał w Sonic Youth, to na 99,9% brzmiałoby to jak propozycja zespołu z Szubina”?;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s