Rowery w Będzinie

Jakiś czas temu brytyjska piosenkarka Katie Melua zaskoczyła całą Polskę rewolucyjną tezą o dziewięciu milionach rowerów w Będzinie. Jak dotąd naukowcy nie zweryfikowali tego śmiałego twierdzenia, co dziwne, bo – gdyby stwierdzenie to było prawdziwe – oznaczałoby to, że na jednego mieszkańca tego średniowiecznego miasteczka na Śląsku, licząc starców i dzieci, przypada około 140 rowerów. Powstaje pytanie: po co im tyle rowerów i w jaki sposób Będzinianie je przechowują?

Dużo większą dociekliwością wykazali się brytyjscy astronomowie, którzy zweryfikowali inną tezę Katie z tej samej piosenki. Otóż nie jest prawdą, jak twierdzi piosenkarka, iż:

We are 12 billion light-years from
the edge,
That’s a guess,
No one can ever say it’s true (…)

Simon Singh z Emanuelle College w Cambridge zwraca uwagę, że – po pierwsze – Wszechświat jest większy niż twierdzi Melua, bo ma prawie 14 miliardów lat świetlnych, a – po drugie – to nie jest wcale domysł, ale fakt naukowy wsparty żmudnymi latami pracy setek, jeśli nie tysięcy uczonych.

Autorytet nauki okazał się potężny. Katie Melua przyznała naukowcom rację, początkowo tłumacząc się ograniczeniami piosenkowej frazy (12 milionów lepiej się rymowało), ale w ostateczności przyznając się do niedostatecznej wiedzy. Piosenkarka nagrała więc poprawioną wersję swojego hitu, co uwieczniono na poniższym filmie.

W poprawnej, zaproponowanej przez Singha wersji, Melua śpiewa:

We are 13.7 billion light-years from
the edge of the observable universe,
That’s a good estimate with
well-defined error bars,
Scientists say it’s true, but
acknowledge that it may be refined,
And with the available information, I predict that I will always be
with you

Być może fraza się trochę gubi i ucieka, ale precyzja nowej wersji ma w sobie coś równie uroczego, jak gładkie rymy starej wersji. Sytuacje, w których nauka wkracza w obszary na co dzień jej obce, zawsze są interesujące. Tutaj mamy przykład wyjątkowy, w którym przestrzenie sztuki i nauki nie polemizują ze sobą. Oto artystka uznała, że naukowa precyzja może mieć w sobie coś z piękna prawdziwej sztuki.

Reklamy

1 komentarz do “Rowery w Będzinie

  1. Po tym wpisie moja sympatia do Katie wzrosła:) Hmm, zawsze myślałem, że te bicykle, to jednak jest cover… A tak w ogóle ciekawy wpis, lubię takie spojrzenie na muzykę, życie i całą resztę pod trochę innym kątem, niż utarte schematy sugerowałyby. Nawet jeśli chodzi o Beijng w Chinach (niestety);)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s