Podróż na Wschód

W końcu znalazł się bohater, któremu mogę dedykować spontaniczne samochodowe szwędactwa, takie na przykład, jak to wczorajsze. To dziwne, że w pewnym momencie powraca młodzieżowy Hesse. I Artur Rimbaud, który przecież też w wieku dwudziestu kilku lat rzucił wiersze, aby w Afryce handlować bronią i niewolnikami. Rimbaud, który był jedynym przybyłym do mnie duchem lutowego sweat-lodge. I to, że wszędzie, w muzyce, książkach, ludziach, węszę ucieczkę od światów zapośredniczonych, światów „na pół gwizdka”, światów, w których rozum i emocje nie współpracują, warcząc na siebie nawzajem.

Patronem tych szwędactw jest oczywiście Chris McCandless. Nie sposób o nim nie pomyśleć, wyjeżdżając z ośnieżonego miasta, w śnieżycy, przemierzając ostatnie rondo, wjeżdżając do lasu, przeszukując plejlistę odtwarzacza w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniej muzyki.

Dzisiaj pojechałem naprawdę na Wschód. Przez Wojszki, gdzie prawie zawsze nad szosą widzę przelatującego kruka, most na Narwi, Bielsk Podlaski. Stamtąd w lewo, prosto do Orli, która jest wyjątkowo milczącą i zawstydzoną niepamięcią o tamtejszych Żydach miejscowością. Nad Orlą góruje piękna, monumentalna synagoga, której nie widać, choć jest największa. Jadę dalej na wschód: Dubicze Cerkiewne z szyldami pisanymi cyrylicą, potem drogę przecina nowoczesny szynobus, gdy zbliżam się do Werstoka. Od Wojnówki jadę szutrem, bardzo blisko granicy. Policzna, Kuraszewo, w końcu docieram do Kleszczeli. Robi się ciemno, więc wracam przez Bielsk do miasta.

Nie wiem tego jeszcze na pewno, ale może o to chodzi, w tym tkwi tajemnica i dramat McCandlessa, że on nie wrócił. Bo w tej krótkiej, bezcelowej wycieczce sensowna była ucieczka i powrót. Były klamrami spinającymi tę podróż i ten rozbity, niepokojący i drażniący dzień.

Reklamy

1 komentarz do “Podróż na Wschód

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s